Borówki jako wyborne malutkie owoce

Posted on 28/10/2021 2:16pm

Borówki to apetyczne małe owoce, które mają również własności zdrowotne.


Jagody zawierają pierwiastki mineralne, zwłaszcza selen, cynk, miedź i mangan, także witaminy C, A, B, PP.


Wyposażenie
Source: flickr.com
Dzięki zawartości błonnika znaczna część cholesterolu jest eliminowana z przewodu pokarmowego wraz z toksynami i kwasami żółciowymi, zanim przedostaną się one do układu krwionośnego. Te owoce zawierają sporo przeciwutleniaczy, niszczą one wolne rodniki odpowiedzialne za powstawanie nowotworów. Przeciwutleniacze oddziałują również dodatnio na formę naczyń włosowatych oczu i przyśpieszają odnowę pigmentu który znajduje się w siatkówce oka, który jest odpowiedzialny za widzenie po zmierzchu. Borówka amerykańska mieści duże ilości fitoestrogenu, który skutecznie ogranicza aktywność enzymów przyczyniających się do powstawania nowotworów hormonozależnych. Owoce posiadają też kwas foliowy, jaki wspiera ochronę systemu przed rakiem macicy, a w okresie ciąży wspiera prawidłowy rozwój płodu.


komfort
Author: Donnie Ray Jones
Source: http://www.flickr.com


Po sezonie można także sięgnąć po borówki mrożone, lub suszone. Suszone jagody i jej liście zawierają sporą dawkę garbników, które uszczelniają błony śluzowe żołądka, neutralizują szkodliwe wytwory przemiany materii i spowalniają ruchy robaczkowe jelit. Wywar z suszonych jagód, bądź ich liści efektywnie blokuje biegunkę, a sok wyciśnięty ze świeżych jagód pomaga w leczeniu zaparć. Antocyjany tworzą naturalny filtr, pochłaniając szkodliwe promienie UV. Dlatego powinny je jeść osoby, które długo spędzają czas na słońcu.

Każdy nasz link wiedzie tylko do przydatnych stron, na których przeczytać możesz o istotnych wydarzeniach. Nie wahaj się, jedynie kliknij w niego!

/J]

Borówki dobrze jest spożywać surowe, aczkolwiek nie tracą na wartości po zamrożeniu. Zamrożone owoce także możemy całkowicie wykorzystać przygotowując pierogi, dorzucać do deserów, lub ugotować kompot, czy zupę owocową.

Tags: SPA, Produkty, natura, osoby, wiek