Co to jest siatkówka oka oraz na jakie schorzenia jest ona narażona?

Posted on 01/02/2019 8:24am

Najistotniejszą częścią oka jest siatkówka. To właśnie dzięki niej możemy widzieć otaczający nas świat. Składa się ona z mnóstwa czopków i pręcików, czyli komórek nerwowych. To one umożliwiają odbiór bodźców świetlnych, które przy pomocy nerwu wzrokowego trafiają do mózgu, w którym powstaje obraz.
lekarze
Author: Javier Romero Otero
Source: http://www.flickr.com


Śpij dobrze i wstań wypoczęta
Author: Tempur
Source: Tempur


Niestety siatkówka oka, tak jak wszystkie odmienne ludzkie organy, jest podatna na różnorodnego typu schorzenia, których objawami są nieprawidłowości widzianego obrazu. Najczęściej występujące choroby siatkówki oka to m.in. AMD, czyli zwyrodnienie plamki żółtej, która jest chorobą małego obszaru środkowej części siatkówki, która odpowiada za widzenie szczegółów na środku pola widzenia. Inną chorobą tej części narządu wzroku jest odwarstwienie siatkówki. Choroba ta polega na oddzieleniu się siatkówki od naczyniówki, zatem części, która znajduje się wprost pod siatkówką. Choroba ta może powodować upośledzenie wzroku i może nawet być przyczyną pojawienia się ślepoty. Jeszcze inną dolegliwością, która może tyczyć się siatkówki oka jest otwór plamki. Ona również tyczy się centralnej, zatem najbardziej istotnej części siatkówki.

Nie wahaj się dłużej - kliknij tutaj - przeczytasz tam uwagi spod linku (https://www.medimix.pl/pl/c/DEZYNFEKCJA-I-STERYLIZACJA/260) odnoszące się do tej tematyki, one także z pewnością bardzo Cię zaciekawią.

Polega ona na pojawieniu się w siatkówce ubytku.


Błona nasiatkówkowa to choroba, która polega na wytworzeniu śluzówki, która pojawia się w środkowej części siatkówki. Ta choroba mogłaby powodować wykrzywienie obrazu albo sukcesywne pogarszanie się widzenia. Do następnych chorób siatkówki oka zalicza się poza tym zaliczać retinopatię cukrzycową i retinopatię nadciśnieniową. Obie wiążą się z uszkodzeniem naczyń krwionośnych i są spowodowane odpowiednio problemami z cukrzycą oraz nadciśnieniem tętniczym.
Negatywne zmiany w widzeniu rozwijają się razem z postępem konkretnych przypadłości. Retinopatia cukrzycowa jest bardzo często spotykaną chorobą gałek ocznych. Zmiany te można wykryć tylko za pomocą badania okulistycznego.

Tags: wzrok, oko, świat, kłopot