Co to jest zaćma i jak ją leczyć? Czy wykonywanie operacji to odpowiedni pomysł? O jakich sprawach nie zapominać?

Posted on 16/06/2020 7:42am

Zaćma jest bardzo groźna, prowadzi do zmętnienia soczewki oka. Jest to w ogromnej większości sytuacji wynik starości, lecz czasem wynika to z tzw. wady wrodzonej. Na szczęście aktualnie zaćma nie znaczy od razu wyroku, gdyż nowoczesne metody umożliwiają przywrócić lepszy wzrok i uwolnić chorych od okularów.
zaćma operacja
Author: Barka Tumska
Source: Barka Tumska


Zaćma najczęściej atakuje po sześćdziesiątce, ale także potrafi przytrafić się w młodszym wieku. Jeśli zdarzy się za bardzo wcześnie to najczęściej przez różnorakie czynniki, takie jak uraz oka, kontakt oczu z chemikaliami czy praca w szkodliwych warunkach. Na nasze nieszczęście, zaćma jest bardzo przebiegła, gdyż u każdej osoby przebiega trochę inaczej. Czasem więc rozwija się długie lata, a kolejnym razem postępuje niezwykle szybko, bo już w ciągu paru miesięcy staje się wyjątkowo uporczywa.


Rezultat tych zmian to oczywiście pogorszenie widzenia. Całe szczęście łatwo ją rozpoznać. Na początku lekarz każe nam zakładać korekcyjne szkła, jeśli nic nie dają, to znaczy, iż prawdopodobnie obowiązkowa jest operacja. Najbardziej korzystnie wykonać ją jak najszybciej, bo jak zaćma operacja gwarantuje tu doskonale rezultaty. Zabieg jest skuteczny, prosty, nie pojawiają się po nim jakieś groźniejsze powikłania. Co istotne, można go przeprowadzić w sumie u każdego.


Operację możemy wykonać na dwa sposoby: wewnątrztorebkowo i zewnątrztorebkowo. Pierwsza metoda jest starsza, polega po prostu na usunięciu zmętniałej soczewki - http://rajsoczewek.pl/soczewki-jednodniowe - wraz z torebką, w jakiej się znajduje.
W dzisiejszych czasach częściej stosuje się drugą metodą, w której pozostawia się torebkę i do niej wkłada sztuczną soczewkę. To bardziej odpowiedni sposób, gdyż tu wykorzystywane są najnowocześniejsze techniki, jakie zapewniają najlepsze rezultaty.

Tags: dolegliwości, efekt, metoda, zakład