Czym jest astygmatyzm i czy wadę tą można wyeliminować?

Posted on 24/12/2022 7:43am

Astygmatyzm to jedna z bardziej pospolitych wad wzroku, która dotyka niemało ludzi, zarówno starszych, jak i młodszych. Przejawów astygmatyzmu jest mnóstwo, między innymi osoby cierpiące na tą wadę wzroku mają trudności w widzeniu z daleka oraz bliska, często odczuwają bóle głowy, mrużą oczy, oraz także sporo częściej mrugają.


paznokcie


Osoby, jakie cierpią na astygmatyzm nie widzą prosto linii prostych i poziomych, gwiazdki wyglądają dla nich jak plamki, natomiast linie proste sa widziane jako koślawe. Jeżeli zauważamy u siebie tego rodzaju objawy, to ogromnie możliwe, że cierpimy na astygmatyzm, jednak ostateczną diagnozę zdoła wydać jedynie lekarz. W związku z tym pożądane byłoby wybrać się do okulisty, który przeprowadzi odpowiednie badanie. astygmatyzm wolno zbadać na różne sposoby, chociaż najdokładniejszą metodą na jego uznanie jest wideokeratografia komputerowa.
Dzisiaj realna jest korekcja astygmatyzmu, w związku z tym nawet jeżeli cierpimy na tą wadę, istnieje sposób aby ją wyleczyć. W większości wypadków wykorzystuje się korekcję laserową, jaka jest niezwykle bezpieczną i jednocześnie skuteczną metodą na usuwanie rozlicznych wad wzroku, w tym również astygmatyzmu. W laserowej korekcji astygmatyzmu użytkuje się różnorodne typy lasera. Odpowiednie leczenie, wybór lasera oraz ustawienia wiązki lasera należy rzecz jasna do wykwalifikowanego doktora. Zabiegi z wykorzystaniem lasera są bezbolesne, ponieważ pacjent otrzymuje krople przeciwbólowe. Nie musimy więc obawiać się bólu. Do tego zabieg trwa niezmiernie krótko, dosłownie kilka minut. Po zabiegu, jakim jest laserowa korekcja wzroku rekonwalescencja nie jest praktycznie potrzebna, bo już po godzinie od zabiegu pacjent może pomyślnie udać się do domu.


Oczywiście po zabiegu nie winno się trzeć oczu, jeżeli z kolei lekarz przepisze nam jakieś krople czy też maść, musimy zastosować je zgodnie z jego zaleceniami. Wszystkich informacji dotyczących samego zabiegu, i także postępowania po zabiegu, zapewne udzieli nam lekarz.

Tags: oczy, efekty, astygmatyzm, sposób, doktor