Czym to są zabawki sensoryczne? W jaki sposób działa oraz do czego jest potrzeba?

Posted on 03/10/2019 12:21am

Praktycznie wszyscy wiedzą, że dzieci za wcześnie urodzone będą potrzebowały nadzwyczajnych sposobów, żeby dorównać rówieśnikom w rozwoju. Najczęściej mają one kłopoty z centralnym układem nerwowym. Więc w czym w ogóle pomagają zabawki sensoryczne? Najłatwiej to wyjaśnić jako połączenie komend z kory mózgowej do konkretnych fragmentów ciała, takich jak przykładowo zmysł smaku czy też punkty organoleptyczne. Dotyczy to przede wszystkim o impulsy wychodzące z ośrodka nerwowego do pozostałych zmysłów.

zabawki edukacyjne dla dzieci
Author: Sakena
Source: http://www.flickr.com
Najbardziej chodzi tu o optymalne funkcjonowanie zmysły dotyku, ponieważ posiada on niesamowite znaczenie w codziennym życiu człowieka. I właśnie rehabilitacja dzieci, czyli szczególnie zabawki sensoryczne (takie jak tu:kidmo.pl/14-zabawki-sensoryczne) pomaga im zareagować odpowiednio na dane czynności sensoryczne odpowiadające na zachowania dotyczące czynników zewnętrznych. Na przykład terapii integracji sensorycznej jest planowanie ruchu. To niezwykle istotna umiejętność, dzięki której zdobywa się optymalny rezultat całej terapii. Ten proces obejmuje pomyślenie sobie tego, co się będzie wykonywać, projektowanie ruchu oraz zrobienie tego ruchu. Każde kolejne kroki terapii zależą od uprzednio zdobytym zdolnościom. Wymienić można kilka konkretnych etapów integracji sensorycznej. Pierwszy to poziom kształtowania percepcji doświadczeń dotykowych, wzrokowych i słuchowych, następny etap to planowanie ruchu oraz połączenie obu stron ciała. Trzecim jest znacznie precyzyjne postrzeganie wrażeń zmysłowych i percepcja przestrzeni. Ostatni poziom to nauka czytania, liczenia oraz paru innych zdolności oraz poznanie schematu ciała.dzieci
Author: Gareth Saunders
Source: http://www.flickr.com
Zwykle owe etapy dzieci przechodzą w sposób naturalny, na przykład poprzez zabawę oraz innych działań dopasowanych do ich wieku. Kreowanie ruchu jest kompletnie normalne, niestety nie wszystkie dzieci posiadają warunki do rozwoju podług poradników. Takie dzieci potrzebują wyjątkowej pomocy dokładnie przez terapię integracją sensoryczną. Jest to o tyle niezwykle istotne, ponieważ będzie miało konsekwencje w dalszym życiu oraz da możliwość dogonić dzieci kształtujące się dobrze - więcej o tym zagadnieniu: kidmo.pl/.

Tags: dzieci, ciało, zmysł