Czym wyróżnia się psychoterapia psychodynamiczna?

Posted on 04/09/2019 1:22pm

Każdy psychoterapeuta buduje swoje działania na danej metodzie psychoterapii. Rozmaite metody wynikają z wielu koncepcji rozwoju i funkcjonowania człowieka, a co za tym idzie rozmaitych tez powstania zaburzeń psychicznych.


Da się wyróżnić kilka wiodących orientacji teoretycznych, na podstawie których stworzono następujące formy psychoterapii - psychoterapia poznawcza, psychoterapia behawioralna, psychoterapia systemowa, psychoterapia Gestalt, psychoterapia zorientowana na proces, programowanie neurolingwistyczne, psychoterapia psychodynamiczna.
psychoterapia psychodynamiczna wrocław
Author: Dafi
Source: Dafi


Jeśli kogoś interesuje dobry psycholog Wrocław najnowszy artykuł ma naprawdę sporo do zaoferowania. We Wrocławiu nie można mieć problemu zew znalezieniem specjalisty, jaki dobierze odpowiedni rodzaj terapii, tak aby była ona możliwe najskuteczniejsza.


bezpłodność


Ostatnia z nadmienionych, czyli psychoterapia psychodynamiczna znana też jako psychoterapia - zobaczysz tu - analityczna to metoda terapii zaburzeń psychicznych, która opiera się głownie na psychoanalizie. W tym przypadku podstawowymi objawami choroby są nieświadome popędy, którym cenzura nie pozwala na kroczenie do świadomości oraz realizację. Efektem takiej choroby są inne drogi ujścia wspomnianych popędów, co określa się jako objawy neurotyczne. Terapia psychodynamiczna może przyjmować różne formy, jednakże wszystkie posiadają wspólne cechy, jak na przykład nacisk na znaczenie nieświadomych konfliktów oraz ich związek z okresem dzieciństwa, postrzeganie obronnych mechanizmów jako kreowanych w celu uniknięcia konsekwencji konfliktu oraz użycie wolnych skojarzeń jako głównej metody badania problemów oraz konfliktów wewnętrznych. Według specjalistów psychoterapii psychodynamicznej pacjent musi uświadomić sobie przeżycia, które wyparł do podświadomości, powinien zidentyfikować swoje faktyczne potrzeby i pragnienia oraz przekonać się, iż wbrew odczuwalnym przez niego lękom, nie są one zagrażające i niebezpieczne.
O sukcesie takiej głębokiej wewnętrznej analizy można mówić, wtedy gdy pacjent rezygnuje z niektórych mechanizmów obronnych i uda mu się wypracować nowe. Jeśli kogoś ciekawi psychoterapia psychodynamiczna Wrocław jest doskonałym celem, gdyż w tym właśnie miejscu działa wiele gabinetów prowadzonych przez lekarzy specjalizujących się w opisanej metodzie terapii.

Tags: twarz, psychoterapeuta, wiek