Czym zajmuje się stomatolog, a co robi ortodonta? Jaka istnieje różnica między nimi? Jakie są ich kompetencje?

Posted on 22/06/2018 7:35am

Nie uciekniemy przed dentystą, sporo osób o tym wie. Może i brzmi to dla części osób brutalnie, lecz tak rzeczywiście jest. Należy tym bardziej wiedzieć, czym zajmuje się dentysta, co robi stomatolog, a co ortodonta, jakie występują różnice pomiędzy nimi?

wyrwany ząb
Author: M M
Source: http://www.flickr.com
Stomatologia to dyscyplina medyczna, jaka zajmuje się leczeniem zębów, lecz również przyzębia i jamy ustnej. Tak jak była mowa na początku, nie istnieje prawdopodobnie inny dział medycyny, jaki wywoływałby tak wielkie mocje. Odwiedzin u dentysty boi się prawie każdy z nas. Jednak biorąc pod uwagę możliwości współczesnej stomatologii, istnieje coraz mniej powodów do obaw. Wciąż bardziej zaawansowane narzędzia, środki znieczulające jak i wypełnienia dają nam nadzieję na dostęp do bezstresowych zabiegów, na przykład dentysta Ursynów - http://ursynow.centrumdemed.pl/demed-ursynow/stomatolog/.Istnieją dwie główne dziedziny stomatologii. Pierwszą z nich jest stomatologia zachowawcza jak i endodoncja. Polega ona na zapobieganiu i leczeniu próchnicy. Endodoncja natomiast to leczenie kanałów zębowych. Kolejny typ to stomatologia dzieci, czyli pedodoncja. Ortodoncja zajmuje się zapobieganiem tworzeniu się, a także leczeniem wad zgryzu. Pacjentami ortodonty nie są jedynie dzieci, czy młodzież. Dzisiejsza ortodoncja natomiast już częściej zajmuje się także nieprawidłowościami w miejscu szczękowo-twarzowym. W obrębie ortodoncji możemy wyróżnić periodontologię. Skupia się ona na leczeniu schorzeń przyzębia jak i błony śluzowej jamy ustnej.

odlew zgryzu
Author: Alexandra E Rust
Source: http://www.flickr.com
Jedną z najbardziej znanych dolegliwości, z jaką zmagają się periodontolodzy, będzie parodontoza, która jest dość szeroko znana dzięki reklamom telewizyjnym. Kolejnym rodzajem jest protetyka. Jest to niesamowicie cenna dziedzina potrzebna wszystkim, którzy utracili własne naturalne zęby. Ta dziedzina ostatnimi czasy rozwija się bardzo szybko, co istotne odtwarzanie zębów można robić obecnie różnymi metodami, od zwykłych koronek, po tytanowe implanty - pod tym adresem szybko uzyskasz podpowiedź. W różnych gabinetach można liczyć na tego rodzaju usługi, jak chociażby ortodonta Warszawa Ursynów. W ten sposób mamy bardzo dużą szansę, aby poprawić jakość własnych zębów. Jak widać rodzajów lekarzy w tym temacie mamy dużo z każdej dziedziny, jednak to my musimy się przemóc i pójść do któregoś z nich. Lepiej przecież zapobiegać aniżeli leczyć jak już jest zbyt późno.

Tags: zęby, zgryz, znieczulenie, stomatolog