Dotarcie do sprawdzonej pomocy dla osób uzależnionych nie tylko od alkoholu

Posted on 14/04/2019 7:50am

Problem zróżnicowanych uzależnień od lat tyczy się tysięcy ludzi. Ich liczba rok rocznie się powiększa. uzależnienie od alkoholu nie jest problemem, który zarezerwowany jest do ludzi przyjmowanych za „margines” społeczny.


styl
Author: Seluryar
Source: http://www.flickr.com


Paradoksalnie wśród uzależnionych coraz częściej znajdują się ludzie młodzi, z pełnym wykształceniem, dobrą pracą oraz ponadprzeciętnymi zarobkami. Ośrodek leczenia uzależnień to typ placówki, coraz częstszej w przestrzeni krajowej. Dane statystyczne stwierdzają, że odsetek uzależnionych jak i nadużywających alkoholu, zwiększa się, w efekcie ośrodek leczenia uzależnień jest miejscem zwyczajnie potrzebnym. Alkoholizm jest w dalszym ciągu problemem nadrzędnym – z faktu, że alkohol jest dostępny bez problemów. Rządowe inicjatywy pomocowe dla uzależnionych odnoszą wymierny skutek. Przeważnie trzeba chorego – bo tym jest właśnie osoba uzależniona dosłownie zmusić do skorzystania z pomocy, ponieważ podczas silnego wrośnięcia w uzależnienie (http://alkater.pl/odtruwanie-detox-warszawa/) każda próba pomocy będzie traktowana jako personalny atak. Ośrodek leczenia uzależnień nierzadko jest spychany na margines w swoim działaniu, ponieważ bliscy wstydzą się o pomoc zwrócić – jest to chybione myślenie, w rezultacie, którego czynimy większą szkodę jednocześnie sobie jak i choremu.
relaks w altance
Author: Porto Bay Hotels & Resorts
Source: http://www.flickr.com


Leczenie alkoholizmu to proces, który jest zdolny przeciągnąć się w czasie – nierzadko na wiele miesięcy, a nawet i całe życie. Choroba alkoholowa jest uleczalna, choć wymaga od wszystkich zaangażowanych stron dużych poświęceń.


Nie obawiajmy się prosić o profesjonalną pomoc – ludzie, którzy pracują w miejscach odwykowych są tam po to żeby pomoc, a nie oceniać. Leczenie alkoholizmu choć trudne, jest realizowalne – nie poddawajmy się już na starcie, z powodu źle rozumianej dumy.

Tags: uzależnienie, mowa, pomoc, proces, osoby