Na czym polega zabieg wazektomii, jakiej osobie jest wskazany i kto mógłby się jej poddać?

Posted on 04/12/2021 7:42am

Jedną z najpopularniejszych form antykoncepcji może być męski odpowiednik podwiązania jajowodów przeprowadzany u kobiet. Technika ta jest mylnie łączona z kastracją, ponieważ w przeciwieństwie do niej, efekty przeprowadzenia operacji wazektomii są najczęściej odwracalnie.
wazektomia
Author: Katherine Lim
Source: http://www.flickr.com


internecie


Metodę tę wybierają mężczyźni, którzy z różnorodnych względów nie powinni lub nie mogą już posiadać swoich dzieci. Należy także podkreślić, że wazektomia zalicza się do bezpiecznych procedur antykoncepcji. To urologiczny i mikrochirurgiczny zabieg, który opiera się na przecięciu nasieniowodów. Powoduje to zakłócenie przekazywania plemników. Zazwyczaj wazektomię prowadzi się bez użycia skalpela przy zastosowaniu pojedynczych nakłuć. Opisywany zabieg przebiega pod znieczuleniem miejscowym, dlatego też w powszechnej opinii uważany jest za zabieg niebolesny. W czasie jego wykonywania nasieniowód jest nakłuty albo nacięty, by później nałożone były tytanowe klipsy.

By przejrzeć kolejny ciekawy najnowszy wpis na ten temat, wejdź w widoczny link — tam będzie dużo informacji.

Odległość pomiędzy tymi klipsami wynosi zaledwie kilka minimetrów. Najistotniejszą częścią tej operacji jest wycięcie kilkumilimetrowego fragmentu nasieniowodu oraz przeprowadzenie tzw. mikrokoagulacji ujść kanałów.


Finalną decyzję o poddaniu się operacji należy dokładnie przemyśleć. W żadnym wypadku nie należy jej podejmować w okoliczności kryzysowej lub nerwowej, czyli m.in. tego typu jak choroba, problemy pieniężne albo narodziny potomstwa. Przed samym zabiegiem koniecznie trzeba wykonać morfologię krwi oraz antygenu HBS. Komplikacje po przeprowadzeniu operacji są dosyć rzadkie, gdyż wazektomia jest leczeniem uznanym za bezpieczny. Którekolwiek problemy mogą dotyczyć jedynie paru procent pacjentów.
Problemy te mogą występować bezpośrednio po wykonaniu zabiegu albo po dłuższym okresie czasu. Trzeba powstrzymać się od współżycia seksualnego, aż do chwili zagojenia się ran. Może to zająć od kilku dni do ok. 2 tygodni.

Tags: stres, mowa, kłopoty