Na dobre i na złe – jak rozwiązać małżeńskie spory

Posted on 05/02/2018 9:18am

Ślub to wyczekiwany moment w życiu praktycznie każdej osoby. Czy kobieta, czy mężczyzna chce mieć tą jedną osobę, z którą będzie mogła/mógł spędzać wolne chwilę, żyć i rozwijać się. Wszystko jest cudownie, gdy wpatrzeni w siebie spotykamy na swojej drodze same radosne momenty. Kłopoty zaczynają pojawiać się wówczas, gdy nie umiemy sprostać pojawiającym się … problemom.
małżeństwo
Author: @sage_solar
Source: http://www.flickr.com
Na pierwsze kłótnie i sprzeczki w rodzinie jedni reagują lekceważąco inni uważają je za stratę czasu, a jeszcze inni zaczynają się frustrować i są skorzy do jak najszybszego rozwiązania sytuacji przez rozstanie. Czy ucieczka od problemów – bo tak można o tym powiedzieć – to dobry sposób na życie? Oczywiście nie. Małżeństwo, nawet doskonałe nie obywa się bez sprzeczek i niejasności. Sztuka polega na tym, żeby wykorzystać je w pozytywny, a nie negatywny sposób. Sprzeczki i kłótnie nie pojawiają się bowiem znikąd. Zgoda wymaga zaistnienia nici porozumienia między mężem a żoną i właśnie o to porozumienie należy zabiegać. Te małżeństwa, które pomimo szczerych chęci nie mogą dojść do porozumienia mogą uczestniczyć w terapii (spójrz na to).
Terapia małżeńska (sprawdź szczegóły) to skuteczny sposób na wyeliminowanie małżeńskich sporów. Nierzadko nawet nie uświadamiamy sobie jakie odczucia i skrywane emocje nami kierują. Niektóre są wynikiem wczesnych doświadczeń, jeszcze z okresu dzieciństwa, inne rodzą w toku relacji z pierwszymi parterami. Niekiedy też sami – nawet jeśli bardzo chcemy – nie umiemy ich w sobie dojrzeć. Jest to jednak bardzo ważne,
małżeństwo
Author: Garry Knight
Source: http://www.flickr.com
jako że bywa najczęściej podstawą naszych zachowań w relacji małżeńskiej. Stąd też uczestnictwo w terapii, a więc spotkaniach małżonków z terapeutą, który pełni wówczas rolę pośrednika, osoby obiektywnej a jednocześnie znającej mechanizmy ludzkiego zachowania, może dać doskonałe rezultaty.

Stojąc na ołtarzu małżonkowie przysięgają sobie wierność i miłość na dobre i na złe. Życie nie jest przewidywalne i powstałe sytuacje nie zawsze będą szczęśliwe. Ważne, by w takich sytuacjach znaleźć wspólny język, zrozumienie i rozwiązanie niekorzystnej sytuacji. Wymaga to od obu partnerów zaangażowania i oczywiście ciężkiej pracy. W trakcie terapii małżonkowie mogą znaleźć skuteczne narzędzia, które im to ułatwią.

Tags: terapia, praca, małżeństwo, problem