Podolog – czym się trudni?

Posted on 17/10/2020 8:06am

Podologia to względnie młoda dyscyplina medycyny skupiająca się na ocenie, kuracji i pielęgnacji stóp. Podolodzy zajmą się tak stopami zdrowymi, jak także "chorymi" oraz zagrożonymi postępem jakiejkolwiek patologii przykładowo zespołu stopy diabetycznej, zatem powikłania cukrzycy.


obiad
Author: Trubble
Source: http://www.flickr.com


szyja
Author: Barn Images
Source: http://www.flickr.com


Podologia na świecie nie jest specjalnością medyczną. O jej odrębność walczyli pedicurzyści, którzy byli zaniepokojeni okolicznościami w których przeprowadzane są zabiegi w gabinetach kosmetycznych. Zaniepokojeni konsekwencjami takiego działania m.in. wrastające paznokcie, infekcje i amputacje, zadecydowali świadczyć swe usługi na w wyższym stopniu kompetentnym poziomie.

Ta solidna oferta (https://psychologwlodzi.net.pl/), którą przygotowaliśmy dla sympatyków omawianej kwestii, ma podobne dane na to ciekawe zagadnienie - sprawdź tu.

Zabiegi podologiczne przeznaczone są dla osób mających bariery ruchowe, którym trudno będzie samodzielnie zadbać o higienę stóp (jednostki z ułomnością ruchową, sparaliżowane, osoby otyłe, ze zwyrodnieniami kręgosłupa). Zalecane są też chorującym na reumatoidalne zapalenie stawów oraz nadpotliwością stóp. Podolog podologia gliwice Tarnowskie Góry (wiecej o podologu w Tarnowskich Górach) zajmie się także pacjentami z wrodzonymi zniekształceniami stóp (na przykład haluksy), defektami skóry stóp (modzele, owrzodzenia) oraz grzybiczym zakażeniem pazurków, stwardniałym i zgrubiałym naskórkiem na piętach, lub wreszcie wrastającymi paznokciami. Ponadto konsultacje podologiczne zalecane są sportowcom na przykład biegaczom.
Balonoplastyka zatok
Author: Dreamstime
Source: Dreamstime


Do orientacyjnych zabiegów podologicznych zalicza się np. specjalny pedikiur dla chorych na cukrzycę, masaże stóp, skracanie płytki paznokciowej, usunięcie odcisków, etc.


Podolog Zabrze nie jest do tej pory bardzo popularny, lecz jest to bardzo korzystna dziedzina medycyny. Bowiem z uwagi na liczbę amputacji z przyczyny zespołu stopy cukrzycowej istnieje znaczna potrzeba edukacji z obszaru zdrowia i pielęgnacji stóp w szczególności w populacji diabetyków.

Tags: stopy, kręgosłup, zakażenie, chory