Troska nad słabszymi – to wyraża naszą empatię i charakter. Nie zapominajmy, iż nasze dobre samopoczucie nie będzie trwało zawsze, warto więc o nich dbać

Posted on 27/04/2019 7:38am

Zawsze powinniśmy wyznawać zasadę, że ochrona należy się najsłabszym, najbardziej narażonym na zagrożenia. Do takiej grupy zaliczyć trzeba tych najmłodszych, niepełnosprawnych lub zwierzęta. To jak podchodzimy do takich ludzi oraz zwierząt mówi o nas, naszej kulturze, o tym jak umiemy wczuć się w sytuację innych oraz naszym człowieczeństwie. W naszym kraju sporo musimy zrobić w tym zakresie, jednak widać pozytywne sygnały, które pokazują, że egzystencja tych ludzi, jak i potrzebujących pomocy zwierząt, stale się poprawia.
na kursie pierwszej pomocy
Author: Joe Loong
Source: http://www.flickr.com
Nie da się jednak tego stwierdzić na przykład o cierpiących psychicznie. O takich ludziach jakby zapomniała każda instytucja, kończy się to tak, że te osoby są skazane na wegetację w starych, zupełnie nieprzygotowanych do ich potrzeb zakładach, w miejscach, w których od wieków nic nie robiono, gdzie budynek jest niedogrzany w zimie, a panuje w nim skwar w lecie, gdzie warunki są po prostu skandalicznie. W ten sam sposób można powiedzieć o przytułkach dla zwierząt. Są niedofinansowane, zanieczyszczone, zapuszczone, znajduje się tam zbyt dużo zwierząt, ciągle czegoś niestarcza.

Jeżeli chcesz przeczytać więcej opinii na ten temat na analizowany w tym serwisie temat, to kliknij ten link, a na pewno Cię one zainteresują.

Niestety, nie widać sygnałów, które zwiastowałyby poprawę.

Na szczęście są ludzie dobrej woli, którzy przygarniają niczyje zwierzęta. To są inaczej domy zastępcze, gdzie zwierzęta mogą jakiś czas przebywać, nim będą miały własny dom. Znacznie lepiej wygląda sytuacja w kwestii opieki nad osobami starszymi. Często tacy ludzie mieszkają w domu seniora, gdzie mają dość dobre warunki. Wiadomo, że także tutaj można znaleźć sporadyczne przypadki zaniedbań, niespełnianie procedur i ogólnie złe traktowanie starszych osób, niemniej tego typu sytuacje możemy zaobserwować wszędzie, będą one nieuniknione, tak długo jak system nie stanie się idealny. A czy taki kiedyś się stanie, trudno orzec.

Najważniejsze jednak jest to, iż w społeczeństwie panuje dość duża wrażliwość na innego człowieka, ponieważ to właśnie definiuje nas, jako ludzi. Trzeba więc o tym pamiętać, że zawsze jesteśmy jedynie osobnikami o pewnej pozycji w hierarchii wspólnotowej, jeśli dziś znajdujemy się na górze, to nie wiadomo, co będzie za parę lat. Najbardziej powinni to pamiętać egoiści zapatrzeni we własną osobę, nie mający szacunku do innych. Kto wie, czy i oni nie będą potrzebowali pomocy za kilka lat.

Porównaj: dom seniora MałopolskaTags: społeczeństwo, schroniska, domy zastępcze