W jaki sposób powinno przebiegać leczenie z uzależnienia narkotykowego i dlaczego właściwa terapia jest tak istotna?

Posted on 07/06/2019 7:45am

Narkomania jest to uzależnienie od narkotyków. Może dotknąć ludzi w różnym wieku, którzy nie mogą zrezygnować z przymusu nieustannego brania odurzających środków. Działają wręcz przeciwnie – stale potęgują ich ilość, by odczuwać większe efekty, co może prowadzić do śmierci.


Nasz ośrodek trudni się leczeniem narkomanów i resocjalizacją osób uzależnionych.

pacjent w rozmowie ze specjalistą
Author: Mike Renlund
Source: http://www.flickr.com
Leczenie narkomanii to kilka faz. Pierwszym z nich jest oczywiście postawienie prawidłowej diagnozy przez zidentyfikowanie określonych kryteriów oznaczających uzależnienie (więcej na ten temat tutaj) konkretnej osoby- . Są to np. głód narkotykowy, utrata kontroli nad własnym życiem, dalsze branie niebezpiecznych specyfików mimo świadomości ich niesprzyjającego oddziaływania, zespół abstynencyjny po ich odrzuceniu bądź całkowita obojętność na pozostałe sfery codziennego funkcjonowania.

W początkowym stadium leczenia należy przeprowadzić detoksykację, która uwolni osobę uzależnioną od skutków przyjmowania środków odurzających. Jest to początek ciężkiej drogi, która wymaga wsparcia medycznego, bowiem może nastąpić szereg dokuczliwych dla pacjenta objawów - w tym drżenie rąk, pocenie się, nudności, przywidzenia wzrokowe oraz słuchowe, wzrost ciśnienia tętniczego lub nawet stany lękowe albo depresja prowadząca do samobójstwa. Odtruwanie w domu mogłoby być wyjątkowo nierozważne, albowiem osoba uzależniona nie powinna być sama.

grupa szkoleniowa
Author: Sterling College
Source: http://www.flickr.com
Już od tego momentu potrzebuje kontaktu z psychologiem, który zapewnia jej poczucie bezpieczeństwa i choć w minimalnym stopniu ogranicza poczucie dyskomfortu. Kolejnym etapem jest terapia, której czas zależy od realizowanego programu, zaś końcową fazą jest readaptacja społeczna, która powinna pomóc powrócić osobie uzależnionej do normalnego życia bez brania środków odurzających.


Pierwszym krokiem do pokonania uzależnienia jest sama chęć narkomana do zaprzestania nałogu. Nie będzie to łatwy proces, ponieważ narkomania doprowadza do zmian w psychice, osłabienia woli, degradacji w społeczeństwie oraz wielu innych problemów, z którymi trzeba sobie poradzić. Jednak warto dołożyć wszelkich wysiłków, bo skala uzależnienia od narkotyków ciągle rośnie wciągając w nie coraz młodsze osoby, którym trudno jest potem normalnie żyć.

Tags: narkotyki, nałóg, substancje, odstawienie