W jakich sytuacjach może pomóc psycholog dla dzieci? Na czym polega psychoterapia dzieci? Które zachowanie dziecka jest niepokojące?

Posted on 10/09/2021 7:13am

Czasami zdarza się, że nie tylko dorosłe osoby potrzebują wsparcia psychologa w trudnych chwilach. Potrzebują jej także najmłodsi, jacy nie radzą sobie z bardzo traumatycznymi przeżyciami, albo po prostu z codziennymi problemami. W jakim momencie zgłosić się do tego typu specjalisty?
smutny chłopiec
Author: Centrum Komunikacji Gordona,
Source: Centrum Komunikacji Gordona,
Dość częstym problemem, gdy przydatny jest psycholog dziecięcy, są sytuacje kiedy dziecko nie mówi, albo mówi bardzo mało. Tego typu problemy zdarza się, że dotyczą bardzo małych dzieci około dwóch lat, które jeszcze nie gaworzą. Tak samo jak starszego dziecka, jakie mówi zaledwie pojedyncze wyrazy. Czasem pomoc logopedy pomaga, jednak niestety zdarza się tak, że za tego typu problemami kryją się inne sprawy. Problem bowiem może mieć podłoże psychologiczne. Psycholog dziecięcy oceni to jak rozwija się dziecko i pomoże odnaleźć źródło problemów - psycholog - ciekawa strona - z miasta Bochnia>.

Czasem przyczyną, dla jakiej udajemy się do psychologa jest dziwne zachowanie dziecka. Stałe obgryzanie paznokci, to pewnie jedno z częściej niepokojących rzeczy. Natomiast są również takie jak walenie głową o podłogę, jąkanie jak również wyrywanie włosów z głowy. Dzieci często mają problem z poradzeniem sobie z napięciami. Nie umieją sobie zbyt dobrze radzić ze stresem.

Interesuje Cię prezentowany artykuł? Jeżeli tak, to poznaj ten użyteczny wpis. Znajdziesz w nim wiadomości, które będą dla Ciebie wartościowe.

Czasami mimo szczerych chęci, rodzic nie widzi przyczyny takiego zachowania. Psycholog jest w stanie skutecznie w tego typu sytuacjach pomóc.Czasem w momencie głębszych problemów czy traum przyda się dziecięca psychoterapia. Różni się ona bardzo od tej, na jaką chodzą dorosłe osoby. Dziecko właściwie nie ma świadomości, że uczestniczy w terapii. Spotkanie wygląda raczej jak zabawa, ze sporą ilością różnych aktywności. Jest i rysowanie, i tańczenie i odgrywanie scenek. Bardzo duża rolę w tego typu psychoterapii odgrywają też sami rodzice. Psychoterapia przydaje się, gdy dziecko ma lęki, ma fobie albo nerwice. Na takich zajęciach dzieci uczą się jak walczyć z problemami i nabierają pewności siebie. Dobrze jest skorzystać z tego rodzaju pomocy, by wesprzeć dziecko w radzeniu sobie z ciężkimi sytuacjami.
psychologia
Author: Philippe Put
Source: http://www.flickr.com
Istnieje jeszcze wiele innych sytuacji, kiedy pomoc psychologa albo dziecięcego psychoterapeuty jest ogromnie istotną rzeczą. Nie można bagatelizować tego, że z dzieckiem dzieje się coś niedobrego. Czasem, rodzicom trudno jest popatrzeć z boku i dostrzec przyczynę problemów. Wtedy pomóc może właśnie specjalista - .

Tags: stres, problemy, problem, sposób