W jakiej sytuacji powinniśmy wykonać operację zaćmy i czy to boli?
Posted on 25/12/2022 7:31am
oczy są niezwykle istotne w życiu dowolnego człowieka. Gdy nasz wzrok jest dobry, nie szanujemy jego przydatności. Gdy zauważysz, że obraz, na który patrzysz jest w mniejszym stopniu dostrzegalny, pora udać się do okulisty.

Author: Kitmondo Marketplace
Source: http://www.flickr.com

Author: Didriks
Source: http://www.flickr.com
zaćma nieuchronnie prowadzi do całkowitej utraty wzroku. Jednak dzisiaj mamy metody, żeby po nie trwającej dużo czasu nie wywołującej uczucia bólu operacji, znowu odzyskać zmysł wzroku i poprawić ostrość widzenia. Dla osoby pracującej zawodowo, strata ostrości widzenia przedstawia znaczny problem. Dlatego też jeśli zauważysz u siebie takie objawy, idź do okulisty, a on powie Ci, czy operacja zacmy jest u Ciebie wymagana. Przed zaćmą nie można się ochronić oraz nie ma profilaktycznej metody jej wyleczenia. Na początku można kupić jakieś krople, jakich obowiązkiem jest poprawa odżywiania soczewki oraz odroczenie w niej niekorzystnych zmian. Nie ma jednak przykładów, że te krople właściwie działają. Dlatego też jedyną metodą jest operacyjna wymiana soczewki naturalnej, lecz zmętniałej na sztuczną.

Author: epSos .de
Source: http://www.flickr.com
Powszechnie dzisiaj przeprowadzaną metodą jest fakoemulsyfikacja. Przez małe cięcie w rogówce wprowadza się sondę oraz za pomocą ultradźwięków rozbija się soczewkę, a następnie wysysa z narządu wzroku. Inną metodą wykorzystywaną w początkowych zaćmach może być emulsyfikacja płynowa. W tym czasie soczewka jest rozbijana oraz wypłukiwana za pomocą sprężonego strumienia płynu. Najnowsze narzędzia służące do usuwania zaćmy, pozwalają na złączenie obu procedur, a dzięki takiemu postępowaniu na pewne i bezpieczne przeprowadzenie operacji. Po likwidacji zmętniałej soczewki, przez to samo przycięcie wprowadzana jest sztuczna, która od razu obiera odpowiedni kształt.
Po takiej operacji, nie trzeba zakładać szwów, gdyż rana samodzielnie się domyka za sprawą naporu wewnątrzgałkowego. Cały zabieg zajmuje tylko 10-20 minut oraz można by go robić w sposób ambulatoryjny.