Łykasz leki i rozpatrujesz, które mogą być lepsze – zwycięża reklama czy opinia aptekarza?

Posted on 09/10/2020 12:40pm

Jeszcze nie tak dawno temu typowy obywatel RO łykał lekarstwa jedynie przepisane przez lekarza. Ewentualnie wspierał organizm witaminami. Teraz jego apteczka pęka w szwach. Kupuje już nie jedynie w punktach aptecznych, lecz też w… hipermarketach.
Czy jesteśmy wspólnotą lekomanów?


Reklamy, którymi są zasypywani obywatele naszego kraju w TV i radiu, przekonują do kupna określonego leku. Zazwyczaj to suplementy lub preparaty witaminowe. W zależności od miesiąca roku reklamowane są leki na utratę wagi, tabletki na podniesienie odporności, tabletki na przeziębienia, tabletki na złe samopoczucie. A i one są bardziej rozdrabniane – syropy na kaszel mokry, suchy; tabletki na cellulit, zatrzymanie łaknienia. Ogromną sławą cieszą się tabletki na ból i preparaty witaminowe. Niestety i tu wybór nie jest łatwy – tabletki na ból głowy, pleców, menstruacyjne i tak dalej.

Jeśli wykorzystana w tym artykule retoryka do Ciebie przemawia, to zobacz tu inne tego rodzaju porady - one dotyczą zbliżonej tematyki.

Witamina C, E, zestawy multiwitaminowe. Reklama daje obywatelom naszego kraju gamę produktów, z których mają szansę wybierać bez dużym trudności.


(ogólnie o lekach)
Author: www.sxc.hu
Source: www.sxc.hu


Co na to lekarze? Wielu sądzi, iż suplementy nie mogą zaszkodzić, al.e i nie we wszystkim pomogą. Spora część stawia na tradycyjne podejście – leki farmakologiczne a także zdrowe odżywianie. Na świecie powołano do życia jednak bardzo wiele przedsiębiorstw wytwarzających leki i okazuje się, że nawet takich na receptę mamy niewyobrażalną ilość. Często bardzo różnią się ceną. Tu pomocną rękę mogą dać lekarze albo pracownicy aptek (poprzednia strona), którzy przedstawiają zamienniki. Okazuje się, że lek o tym samym składzie, lecz wytworzony przez dwie różne firmy, może może mieć niższą cenę nawet o 50%.


Co zatem wybrać – reklama czy słowa lekarza?


Najlepszym wyjściem okazuje się równowaga. Jeżeli chory potrzebuje mocnych lekarstw, powinien natychmiast pójść do lekarza.
Jeśli męczy go lekki ból głowy, może samodzielnie zakupić tabletki w punkcie aptecznym (albo – jak coraz częściej jest – nawet w hipermarkecie). Produkty witaminowe czy suplementy także nie będą złe, jeżeli będą brane zgodnie z umieszczonymi na pudełku instrukcjami. Przede wszystkim ważny jest zdrowy rozsądek.

Tags: twarz, apteka, kaszel, trudności, zdrowe