Zaburzenia ocd, to te które powinno się wyleczyć

Posted on 01/03/2019 7:25am

Sporo osób nawet nie wie, że ktoś w ich otoczeniu jest chory. Nie zawsze każdą chorobę widać na pierwszy rzut oka. Jednak, gdy przebywa się z kimś w jednym domu częściej owe skutki zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych jesteśmy w stanie zauważyć. Na szczęście da się te zaburzenia leczyć. Niektórzy chorzy sami zauważają swoje kłopoty, ale często to najbliżsi muszą zaprowadzić taką osobę na leczenie. Często osoby chore nie potrafią do końca zdefiniować zachowań, jako tych spod znaku natury psychicznej.

zaburzenia myślenia
Author: Benjamin Watson
Source: http://www.flickr.com
Część chorych może kraść, inne osoby mogą mieć kłopoty z jedzeniem, a jeszcze inne osoby mogą wyrywać sobie włosy z głowy. Dlatego by zdiagnozować pacjenta trzeba posiadać pełen obraz danej osoby, tego, co dzieje się w jej życiu. Najlepsza jest terapia u lekarza, bo samodzielne ocd leczenie raczej niewiele może dać. Ludzie nie będąc w stanie zapanować nad swymi zaburzeniami nie mogą się też z nich sami wyleczyć. Ogółem zaburzenia ocd wiążą się z dwoma obszarami, z obszarem myślenia oraz z obszarem działania. Dojmujące myślenie o czymś, które ciągle powraca, określa się jako obsesje, – tj, obszar myśli, do tego dochodzi wielokrotne powtarzanie różnych czynności, – czyli kompulsje. Z tego rodzaju zaburzeniami trudno jest żyć. Gdy osobie mającej tego typu zaburzenia ktoś przerwie to, co robią osoba chora jest wytrącona z równowagi i musi rozpoczynać wszystko od początku. Chociaż jej zachowanie nie ma racjonalnych przesłanek. Dlatego tak ważne jest żeby pójść do psychologa lub najlepiej psychiatry.Wybór odpowiedniej terapii
terapia behawioralna
Source: flickr.com
Wielu ludzi wciąż uważa, że wizyta u psychiatry jest czymś wstydliwym. Na szczęście to myślenie niesamowicie się zmieniło w ostatnich latach. Coraz większa liczba ludzi idzie po pomoc do terapeuty, bo skoro jest osoba, która może pomóc, to, czemu by z tej pomocy nie korzystać. Różnym osobom potrzebna jest terapia behawioralna. To typ terapii związanej z oduczeniem się nabytych nawyków, fobii itd.. Wykorzystuje się ją przy leczeniu zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych. W zależności od rodzaju obsesji oraz kompulsji stawia się na jedną z metod, które istnieją w tym rodzaju terapii, lub łączy się kilka sposobów na zlikwidowanie istniejących zaburzeń. Osoby zajmujące się terapią behawioralną patrzą na efekt obsesyjnego myślenia o czymś, patrzą na kompulsywne zachowania i pracują na takim materiale.

Tags: choroba, problemy, myślenie, zaburzenia