Zakupoholizm – całkiem przyjemna choroba

Posted on 28/01/2021 7:41am

zakupy
Author: Vanguard PR
Source: Vanguard PR
Chorobliwe zakupy mają z reguły miłe skutki: nowe ubrania albo sprzęty domowe. To jednak jest związane z pustką w portfelu, a również z trudną przyjaźnią z kartą kredytową. Trzeba się z tego wyleczyć, bo to faktycznie poważna choroba.

Buty na lepszy humor to właściwie klasyczne kobiece działanie. Jednak psychiatra nazwałby to objawem oniomanii. To nic dziwnego, że kupowanie butów i pożądliwe spoglądanie na sukienki damskie mogą sprawić szczęście. Problem rzeczywiście może pojawić się, kiedy wszystko zaczyna wymykać się spod koUzależnienie (świetna strona)ależnienie od zakupów uwielbiają sam moment kupowania, a to, co nabywają nie jest istotne. Kupują nie tylko dla siebie, zdarza się, że mamom-zakupoholiczkom największą radość sprawia odzież dziecięca. Zdobywają bez opanowania bluzki dla swoich pociech. Zakupy dla siebie natomiast często robią bez mierzenia, dla czystej idei, po powrocie do domu chowając je na dno szafy.

Antydepresant?Uzależnienie od kupowania jest całkiem świeżą przypadłością i przede wszystkim obejmuje kobiety, zwłaszcza te, mające skłonność do depresji. Wyprawa do galerii jest lekiem na złe samopoczucie i jedynym sposobem na poprawę humoru. Problemy wywołane ciągłymi zakupami mogą wyleczyć np. nowe sandały damskie lub droga spódnica. Zakupy są niezbędne do życia.

Zakupy
Author: iStock
Source: iStock
Obsesyjne zakupyNiektórzy biorą poważnie tej choroby, podejrzewając, że to element wspólny kobiet. Jednak pozornie nieistotne objawy mogą przybrać taki obrót jak przykładowo narkomania. Nałóg powoduje, że kobiety mają kolejne kredyty, bo zakupy wymagają pożyczki. Zatajają również kolejne wyjścia do galerii i łupy. To natomiast powoduje pogłębianie się depresji. Wizyta u psychologa(polecamy terapia par śląsk solutio) jest nieuniknione.

Mężczyźni też się uzależniająPłeć męska jest odporniejsza na zakupy, ale nie wszystkie okazy. Panowie kupują obsesyjnie ubrania i buty męskie, jednak znacznie częściej mogą się uzależnić od sprzętów elektronicznych i dodatkowych akcesoriów, a również elementy samochodowe. To oczywiście zależy od możliwości finansowych, ale mogą zdarzyć się też przykłady nałogowego kupowania kolejnych samochodów. Mechanizm jest taki sam i również wymaga terapii.Tags: mężczyzna, kobieta, zakupy, depresja, szafa